Teknisk konsulent til GS1Trade Sync

 

GS1Trade SyncGS1Trade Sync er en service til udveksling af varestamdata mellem leverandører og handlen. Tilgangen af medlemmer er stærkt stigende og vi har derfor brug for en ny positiv og serviceminded kollega, der har lyst til at hjælpe vores medlemmer med at få mere ud af deres brug af GS1Trade Sync.

 

Om stillingen

 • Servicering af nuværende og potentielle medlemmer i forhold til integration til GS1Trade Sync.
 • Løbende udvikling af GS1Trade Sync
 • Teste nyudviklede features og releases
 • Projekt- og gruppearbejde på tværs af lande og virksomheder
  • GS1 findes i over 150 lande, men benytter samme standarder.

Dagligdagen vil være meget adhoc-præget, da opgaver kommer og går i perioder. Derfor skal man også være klar til at sætte sig selv i gang med opgaver. Her kan man f.eks. teste releases, tjekke op på data fra M2M brugere og finde potentielle fejl, inden de henvender sig til os. I dagligdagen vil der være en masse dialog med både integrationskunder og kollegaer (både danske og udenlandske).

Du bliver en del af GS1Trade Sync teamet, som pt. tæller 8 kollegaer, og du vil referere til Head of FMCG & Services, Morten Buch. 

Om dig

 • Du har lyst til at gøre en forskel for vores medlemmer
 • Du har lyst til at bruge tid sammen med medlemmerne for at fejlsøge og vejlede i forhold til best practice, og forstå deres business needs
 • Du kan konvertere medlemmers spørgsmål til udviklingsfeatures
 • Du har forståelse for mapping, da det er det første store skridt alle integrationsmedlemmer skal tage
 • Du har kendskab til XML-standarden
 • Du kan måske lidt basic programmering
 • Du har viden om integration mellem systemer
 • Du har forståelse for PIM-systemer
 • Du har som udgangspunkt interesse i at blive ”superbruger” af systemet
 • Du har måske lidt erfaring i webservice
 • Du har erfaring med support opgaver
 • Du har en struktureret tilgang til opgaver
 • Du er glad, serviceorienteret og bliver motiveret af at hjælpe andre
 • Du leverer service både gennem telefon og mail
 • Du har gode kommunikationsevner - såvel skriftligt som mundtligt, på både dansk og engelsk.
 • Du er entusiastisk med masser af gå-på-mod, produktiv, stabil og fleksibel
 • Du er udpræget teamplayer

 Vi tilbyder

GS1 Denmark tilbyder et spændende og udfordrende job i en succesfuld virksomhed. Vores virksomhedskultur er præget af en uformel tone, og vi er imødekommende, engagerede og vedholdende. Vi ønsker at gøre en forskel for vores medlemmer. Stillingen er fuldtids med tiltrædelse så snart som muligt.

GS1 Denmark har kontor på Vesterbrogade 1491620 København V. 

Vi hører gerne fra dig

Send din ansøgning og relevante referencer til Morten Buch mbu@gs1.dk senest den 15/03 2017. Vi vurderer ansøgninger og indkalder til samtaler løbende.

Hvis du har spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte Morten Buch på mbu@gs1.dk eller telefon 39169017. 

Om GS1 Denmark

GS1 Denmark er en neutral not-for-profit medlemsorganisation med over 8.000 danske virksomheder som medlemmer. GS1 Denmark tæller 29 kollegaer, der alle arbejder målrettet med at udbrede anvendelsen af GS1 standarder inden for stregkodemærkning af varer, elektronisk udveksling af forretningsdokumenter og varestamdata.

GS1 Denmark er én blandt 115 nationale GS1 organisationer og har 40 års erfaring i at hjælpe danske virksomheder med at forbedre deres forsyningskæde.

GS1 Denmark støtter virksomheder fra flere sektorer, fx dagligvareområdet og sundhedssektoren. Uanset sektor er det essentielt at have en effektiv, sikker og gennemsigtig forsyningskæde. Og uanset om der er tale om en liter mælk eller en æske tabletter, skal der unik identifikation, mærkning og dataudveksling til for at opnå effektivitet, sikkerhed og sporbarhed i forsyningskæden. GS1 Denmark er medlem af den globale GS1-organisation, som sikrer at GS1 Standarder kan bruges i hele verden.

 

Se flere nyheder